Усі новини

Затверджено новий Стандарт медичної допомоги «ВІЛ-інфекція»

Трагічні обставини, спричинені війною, сприяють ширшому поширенню ВІЛ-інфекції. Сексуальне насильство, тяжкі поранення на фронті та в тилу, а також пов’язані з ними хірургічні втручання — усе це підвищує ризик інфікування та розширює коло вразливих груп.
Чим більше ми знаємо про сучасні та ефективні методи профілактики ВІЛ, тим більше людей зможуть захистити себе та людей, що поруч.
Кожен громадянин України може безоплатно пройти курс доконтактної (ДКП) або постконтактної профілактики (ПКП) антиретровірусними лікарськими засобами. Це додаткові до бар’єрної контрацепції методи захисту для людей із підвищеним ризиком інфікування.

З 3 червня 2025 року в Україні набрав чинності новий Стандарт медичної допомоги «ВІЛ-інфекція», затверджений Наказом МОЗ України №916. Водночас втратив чинність попередній Наказ МОЗ України від 16.11.2022 р. №2092 «Про затвердження Стандартів медичної допомоги «ВІЛ-інфекція».

Документ містить низку нововведень:

  • впроваджується ін’єкційна форма доконтактної профілактики інфікування ВІЛ (ДКП);
  • регламентується застосування методів і засобів телемедицини в наданні послуг з  ВІЛ-інфекції;
  • оновлено режими лікування ВІЛ-інфекції відповідно до рекомендацій ВООЗ;

Завідувачка Відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції Центру громадського здоров’я Лариса Гетьман назвала наведені зміни важливими кроками у поліпшенні якості медичних послуг, підвищенні клінічної ефективності та впровадженні пацієнт-орієнтованого підходу при ВІЛ-інфекції в системі охорони здоров’я України.

Ін’єкційна форма ДКП є зручною альтернативою таблеткам, забезпечуючи людям можливість обрати оптимальний для себе спосіб профілактики ВІЛ.

Надання послуг з використанням методів і засобів телемедицини дозволить зробити профілактику, діагностику, лікування ВІЛ-інфекції доступною для всіх громадян, незалежно від їхнього місця перебування.

“Це особливо важливо в умовах воєнного часу, коли мільйони українців змушені змінювати місце проживання або мають обмежений доступ до медичних закладів,” — зауважила Лариса Гетьман.

Крім того, в оновленому Стандарті уточнено рекомендації щодо обстеження на ВІЛ перед призначенням ДКП, оновлено схеми АРТ з урахуванням сучасних міжнародних рекомендацій та переглянуто підходи до заміни схем АРТ у разі неефективності лікування або виникнення резистентності до препаратів, а також розширено використання комбінованих тестів на ВІЛ/сифіліс у практиці антенатальних клінік.

Детальніше зі Стандартом медичної допомоги “ВІЛ-інфекція” можна ознайомитись за посиланням: https://moz.gov.ua/storage/uploads/a19235a4-564f-4f33-b2ce-f879edde9f59/dn_916_03062025_dod.pdf

Курси доконтактної (ДКП) або постконтактної профілактики (ПКП) мають одну мету — захистити від ВІЛ, але застосовуються у різних ситуаціях:
 Доконтактна профілактика (ДКП/PrEP)
– Прийом препаратів ДО можливого ризику.
– Для людей із негативним ВІЛ-статусом, які мають постійний або періодичний ризик інфікування.
 Форми:
–  Таблетки (Тенофовір + Емтрицитабін) — щоденно або за потреби.
 Ін’єкції (Каботегравір тривалої дії) — схема: 2 уколи з інтервалом у 4 тижні, далі — кожні 8 тижнів.
 Постконтактна профілактика (ПКП/PEP)
–  Прийом препаратів ПІСЛЯ контакту з можливим ризиком інфікування.
–  Почати потрібно якомога швидше, але не пізніше ніж через 72 години!
–  Курс лікування — 28 днів.
 Форми: таблетки (Тенофовір + Емтрицитабін або Ламівудин + Долутегравір).
Основні умови для призначення ПКП:
– Людина має негативний ВІЛ-статус.
–  Джерело ризику — ВІЛ-інфікована особа або особа з невідомим ВІЛ-статусом.
 Контакт з кров’ю або біологічними рідинами, що можуть містити ВІЛ.
Проникаючі травми (укол голкою, пошкодження шкіри) або сексуальне насильство.
 Щоби отримати лікування методами доконтактної або постконтактної профілактики, зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я, що надає ВІЛ-послуги. Лікар оцінить вашу ситуацію, призначить обстеження та підбере оптимальний метод захисту.
 Знайдіть найближчий заклад через інтерактивну мапу: https://tinyurl.com/mr3ryka7
 Бережіть себе!

 

Поділитися:
Знайти