Як запобігти негативному впливу забрудненого атмосферного повітря
4 вересня 2024ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» відповідно до статутних завдань і повноважень здійснює лабораторні дослідження параметрів середовища життєдіяльності людини в порядку державного соціально-гігієнічного моніторингу, в тому числі атмосферного повітря.
Лабораторні дослідження атмосферного повітря проводяться у житловій забудові населених міст в зоні впливу промислових підприємств та автомагістралей відповідно до річних планів, узгоджених з органами місцевого самоврядування.
В поточному році на території міста Дніпро лабораторією нашої Установи виконано 1540 досліджень атмосферного повітря з яких у 158 дослідженнях (10,3 %) мали перевищення нормативів по ряду забруднюючих речовин (азоту діоксид, вуглецю оксид, фенолу, сірководню, аміаку та пилу).
Результати соціально-гігієнічного моніторингу надаються до департаменту екології Дніпропетровської ОДА та МОЗ України. Крім того, зазначена інформація використовується для підготовки щорічної Національної доповіді та Екологічного паспорту Дніпропетровської області.
У весняно-літнє-осінній періоди, а також під час воєнного стану на території області можуть виникати пожежі, при яких атмосферне повітря забруднюється різними шкідливими речовинами, серед яких: сажа, діоксид азоту, оксид вуглецю, сірчистий ангідрид та інші.
Перевищення гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин у повітрі може негативно впливати на здоров’я людини. Особливо це стосується вразливих груп населення: дітей, осіб літнього віку і тих, хто має хронічні захворювання органів дихання та серцево-судинної системи.
З метою запобігання наслідків негативного впливу забрудненого атмосферного повітря на здоров’я населення, ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» пропонує дотримуватись наступних рекомендації МОЗ України:
При надзвичайних ситуаціях, пов’язаних із забрудненням повітря
Н Е О Б Х І Д Н О:
– слідкувати за оголошеннями та прогнозом офіційних органів влади щодо якості повітря;
– якщо ситуація не сприятлива вам потрібно, по-можливості, вийти з зони негативного впливу забрудненого атмосферного повітря; якщо ви залишаєтесь вдома – зачиніть вікна;
– якщо вам потрібно вийти на вулицю, наприклад, попрямувати в укриття, вдягніть захисні окуляри і маску/респіратор;
– вологе прибирання потрібно проводити щонайменше раз на добу;
– слід уникати надмірної фізичної активності;
– відмовтеся від провітрювання квартири;
– за можливості пийте багато чистої води;
– якщо ви виходили на вулицю – потрібно вмитись, помити відкриті частини тіла, або прийняти душ;
– першими ознаками негативного впливу забрудненого атмосферного повітря можуть бути першіння в горлі, подразнення слизових носа, очей, утруднене дихання;
– якщо ви відчули ознаки отруєння шкідливими газами, прополощіть горло сольовим розчином;
– у разі погіршення стану здоров’я зверніться до лікаря;
– якщо ви маєте захворювання органів дихальної та серцево-судинної системи, попіклуйтеся про те, щоб у вас із собою завжди були необхідні ліки.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких.