Усі новини

Щотижневе засідання Регіонального оперативного центру реагування на надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров’я Дніпропетровського обласного ЦКПХ

Сьогодні, 29.08.2024 у Дніпропетровському обласному ЦКПХ  відбулося щотижневе засідання Регіонального оперативного центру реагування на надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров’я.

У засіданні прийняли участь: в.о. заступника генерального директора   Валентина РЕЗВИХ, заступник генерального директора ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Інна ПОХМУРКО,  завідувачі відділів та лабораторій Центру, провідні спеціалісти установи; в онлайн-режимі – завідувачі відокремлених структурних підрозділів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ».

Захід розпочався з вшанування Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність нашої держави. Було наголошено, що це особливий день, нагода для всіх у суспільстві разом зосередитися на пам’яті та вдячності загиблим героям, вшанувати їх безсмертний подвиг.

Потім засідання штабу відбулось у звичайному режимі. Присутні були ознайомлені з новинами з основних міжнародних сайтів за ключовими подіями щодо виникнення надзвичайних ситуацій, а саме:  

      У Дніпропетровській області у 5-ти осіб підтверджено новий субваріант FLiRT штаму Omicron. 3 хворих (18, 48 та 70 років) виявили у Дніпрі; по одному у Павлограді (20 років) та у П’ятихатках (43 роки). МОЗ України наголошує на необхідності дотримання профілактичних заходів та рекомендує вакцинацію для захисту від COVID-19, особливо для людей із групи ризику. На Дніпропетровщині доступна безкоштовна омікрон-специфічна вакцина виробництва Pfizer.

14 серпня 2024 року відбулося 1-ше засідання Комітету ВООЗ із ММСП (2005) внаслідок появи нового штаму вірусу віспи мавп (mpox) та швидкого його поширення в Демократичній Республіці Конго (ДРК) і дедалі більшій кількості країн Африки. Вдруге за два роки спалах mpox оголошено надзвичайною ситуацією міжнародного значення для громадського здоров’я.

Останніми тижнями спостерігають безпрецедентне зростання кількості країн Африканського регіону ВООЗ, які повідомляють про випадки та спалахи mpox. Про перші випадки mpox повідомили Бурунді, Кенія, Руанда та Уганда. Інші країни повідомляють про повторні спалахи (наприклад, Кот д’Івуар, де було виявлено II кладу MPXV).

15 серпня Швеція повідомила про випадок mpox, спричинений clade Ib 2024 вірусу віспи мавп, у дорослого, який повернувся з країни Африки, де зареєстровано спалах mpox. Шлях передавання з’ясовують.

Захворювання людей на східний енцефаліт коней у США. Чотири міста штату Массачусетс — Дуглас, Оксфорд, Саттон і Вебстер — запровадили добровільне вечірнє обмеження, щоб спробувати приборкати поширення потенційно смертельної хвороби, що передається комарами. Рішення було прийнято після того, як Департамент громадської охорони здоров’я штату Массачусетс підтвердив перший випадок захворювання людей на східний енцефаліт коней в окрузі Вустер. 21.08.2024 Оксфордська рада охорони здоров’я проголосувала за підтримку рекомендації людям залишатися вдома після 18:00 до 30 вересня. З 1 жовтня після 17:00 рекомендовано залишатися вдома до перших сильних морозів.

          Впродовж червня-серпня 2024 року МОЗ та сім’ї уряду Індії повідомило про 245 випадків синдрому гострого енцефаліту (AES), включаючи 82 смерті (CFR 33%). З них 64 підтверджені випадки інфікування вірусом Chandipura (CHPV). CHPV є ендемічним в Індії, попередні спалахи відбувалися регулярно. Однак нинішній спалах є найбільшим за останні 20 років. CHPV є членом сімейства Rhabdoviridae і, як відомо, викликає спорадичні випадки та спалахи AES у західній, центральній та південній частинах Індії, особливо під час сезону мусонів. Він передається такими переносниками, як москіти, комарі та кліщі. Співвідношення летальних випадків від інфекції CHPV є високим (56-75%), а специфічного лікування або вакцини немає. Виживаність може бути збільшена за допомогою раннього доступу до допомоги та інтенсивної підтримуючої терапії пацієнтів. Хоча влада працює над контролем передачі CHPV, подальша передача вірусу можлива найближчими тижнями, оскільки сезон мусонів створює сприятливі умови для популяцій переносників у постраждалих районах.

ВООЗ рекомендує боротьбу з переносниками та захист від укусів москітів, комарів та кліщів, щоб запобігти подальшому поширенню CHPV.Незважаючи на те, що переносники вірусу присутні в Європі, імовірність імпорту вірусу Чандіпура до країн ЄС/ЄЕЗ мандрівниками дуже низька, враховуючи гострий перебіг важкого захворювання, що обмежує здатність подорожувати на далекі відстані.ECDC стежить за цією подією у рамках своєї епідеміологічної розвідувальної діяльності.

Вірусна хвороба Оропуш (Oropouche) – Регіон Америки. Вірусна хвороба Oropouche — це гарячкова хвороба, спричинена вірусом Oropouche (OROV), який поширюється в основному через укус мошок (Culicoides paraensis). У 2024 році кількість зареєстрованих захворювань зросла в американському регіоні ВООЗ, у т.ч. у регіонах, де раніше не було виявлено захворювання. Крім того, деякі країни виявили смертельні інфекції та потенційну вертикальну передачу. Станом на 20 липня 2024 року в американському регіоні в п’яти країнах: Болівії, Бразилії, Колумбії, Кубі та Перу було зареєстровано 8078 підтверджених випадків Oropouche, включаючи дві смерті. Бразилія також повідомила про одну внутрішньоутробну смерть плоду та один викидень у штаті Пернамбуку, а також про чотири випадки новонароджених з мікроцефалією, можливо пов’язаною з інфекцією OROV. Оскільки хвороба, викликана вірусом Oropouche, є новою та погано ідентифікованою арбовірусною інфекцією в Америці, виявлення позитивного зразка та підтвердження випадку потребує використання Додатку 2 Міжнародних медико-санітарних правил (ММСП) і подальшого повідомлення про це. OROV історично передавався в регіоні Амазонки. Однак можливі причини поширення за межі його історичного ареалу включають зміну клімату, вирубку лісів і незаплановану урбанізацію, які сприяли його поширенню в неамазонських штатах Бразилії та в країнах, де досі не було зареєстровано випадків, включаючи Болівію та Кубу. Ґрунтуючись на наявній інформації, ВООЗ оцінює загальний ризик для здоров’я населення, який створює цей вірус, як високий на регіональному рівні та низький на глобальному рівні.

Також на засіданні Регіонального оперативного центру   розглядались наступні питання:

щодо епідемічної ситуації в Дніпропетровській області та Україні. Закцентовано увагу на показниках захворюваності на гострі кишкові інфекції та ГРВІ, в т.ч. COVID-19 серед дорослого та дитячого населення Дніпропетровщини;

щодо стану проведення в регіоні всеукраїнської кампанії з посилення імунізації проти кашлюка, дифтерії та правця, яка триватиме до кінця року;

щодо посилення профілактичних заходів з недопущення виникнення та розповсюдження холери в регіоні;

щодо роботи груп оперативного реагування на випадок надзвичайної ситуації (НС);

моніторинг радіаційного фону області;

моніторинг стану якості питної води та води водоймищ з посиленням заходів щодо епідспостереження за інфекційними захворюваннями в регіоні;

моніторинг лабораторних досліджень проб атмосферного повітря, ґрунту (розглянуто також порядок ведення документації) та інші питання.

Регіональним оперативним центром реагування на надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров’я ДУ “Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ” продовжується проведення постійного моніторингу, спостереження з оцінкою подій, пов’язаних з можливим ризиком виникнення надзвичайних ситуацій з метою своєчасного інформування населення та реагування на надзвичайні ситуації.

Фахівцям Центру та відокремлених структурних підрозділів ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» в ході наради надані відповідні доручення. Робота триває.

 

Знайти