Щодо санітарно-епідемічної ситуації на території Дніпропетровської області за 35 тиждень (23.08.2024 – 29.08.2024)
4 вересня 2024Відповідно до наказів та службових листів МОЗ України у період воєнного стану ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» здійснює щоденний моніторинг за станом інфекційної захворюваності, радіаційним фоном та якістю питної води, що подається населенню.
Протягом звітного тижня спалахи інфекційних хвороб, випадки (підозри) холери не зареєстровані. Показники інфекційної захворюваності населення області відповідають сезонним рівням і не перевищують середньобагаторічні
Згідно даних епідеміологічного моніторингу, який здійснювався ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» протягом звітного тижня (з 23.08 по 29.08.2024р.), захворюваність на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) знаходиться на міжсезонному рівні. За тиждень зареєстровано 6413 випадків ГРВІ (інтенсивний показник на 100 тисяч населення 207,3), що на 3,2% менше показника минулого тижня. Питома вага дітей до 17 років – 28,1%. До закладів охорони здоров’я госпіталізовано 443 хворих, у т.ч. 198 дітей.
В загальній структурі ГРВІ на COVID-19 припадає 21%. Зареєстровано 1348 випадків, інтенсивний показник захворюваності 43,6 на 100 тисяч населення – у порівнянні з попереднім тижнем захворюваність зросла на 13%. Питома вага дітей до 17 років – 13,9% (188 осіб). Кількість пацієнтів із діагнозом COVID-19, які знаходились на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я області – 179 (40,4% від госпіталізованих з ГРВІ). Зареєстровано 4 летальні випадки з лабораторно підтвердженим COVID-19 (мали супутні стани та не були щеплені проти COVID-19).
Отримані з референс-лабораторії ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» результати секвенування зразків носоглоткових змивів та зразків стічної води, свідчать про циркуляцію серед населення області різноманітних генетичних ліній штаму Omicron коронавірусу SARS-CoV-2. Субваріант FLiRT штаму Omicron виявлено у 6 мешканців області (м.Дніпро – 4 людини, в тому числі 3 дорослі та 1 дитина, м.Павлоград – 1 доросла людина, м.П’ятихатки – 1 доросла людина); летальні випадки не зареєстровані.
Всього за попередніми діагнозами по області зареєстровано 144 випадки гострих кишкових інфекцій (ГКІ), що більше рівня попереднього тижня на 6%. Інтенсивний показник 4,66 на 100 тисяч населення – не перевищує середньобагаторічний показник. Питома вага дітей до 17 років складає 61,1%.
За тиждень зареєстровано 4 поодиноких випадки підозри на кашлюк. Інтенсивний показник захворюваності 0,13 на 100 тисяч населення.
Зареєстровано 5 випадків підозри на гострий вірусний гепатит (інтенсивний показник 0,16 на 100 тис. населення), що на 1 випадок більше рівня минулого тижня, з них 1 випадок лабораторно підтвердженого вірусного гепатиту А.
З осередків сказу серед тварин в заклади охорони здоров’я звернулося 3 постраждалих осіб, всі отримують лікувально-профілактичну імунізацію. Фахівцями ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» сумісно з представниками охорони здоров’я та ветеринарної медицини організовані протиепідемічні, медичні та протиепізоотичні заходи.
Продовжується сезонний плановий моніторинг за циркуляцією збудників інфекційних захворювань серед людей та у довкіллі, у т.ч., холери. За період з 23.08 по 29.08.2024р. в закладах охорони здоров’я обстежено на холеру 149 осіб з гострою кишковою інфекцією, результат негативний. В лабораторіях ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» за звітний тиждень досліджені на холеру 59 проб з об’єктів довкілля, у тому числі 18 проб води відкритих водоймищ та 41 проба стічної води. В 3-х пробах прісної води водоймищ виділено вібріон не О1 групи, який не викликає захворювання на холеру, але може викликати захворювання на гостру кишкову інфекцію: (р. Кільчень в зоні відпочинку в межах м. Підгороднє; р. Дніпро в межах КЗК «Парк культури та відпочинку Придніпровський», р.Дніпро в межах КЗК «Парк культури та відпочинку ім. Т.Г.Шевченко (Монастирський острів). Щодо позитивних результатів проінформовані органи місцевого самоврядування та територіальні підрозділи Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області.
Бригада фахівців ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» сумісно з представниками закладів охорони здоров’я провела медичні та протиепідемічні заходи у зв’язку з випадком підозри на менінгококову інфекцію в Синельниковському районі. Оглянуті та обстежені на менінгококову інфекцію, а також на COVID 25 контактних (дІтей та дорослих). Заходи продовжуються.
В м.Новомосковськ зареєстровано випадок ботулізму. Постраждала вживала в’ялено-копчену рибу придбану в торгівельній мережі міста.
В порядку щоденного моніторингу якості та безпечності питної води, що подається населенню області, у визначених моніторингових точках на період воєнного стану в країні, за період з 23.08.2024 по 29.08.2024 досліджено 146 проб питної води:
- за результатами мікробіологічних досліджень всі проби відповідають нормативам, збудники інфекційних захворювань не виявлялись;
- за результатами фізико-хімічних досліджень 84 проби з відхиленням від нормативів, з них відмічається перевищення за:
- органолептичними показниками (за присмаком, запахом, забарвленістю та каламутністю) у питній воді з поверхневих водойм (м. Дніпро, м. Кривий Ріг, м. Нікополь, м. Марганець, м.Першотравенськ, Дніпровський, Криворізький, Царичанський райони);
- показниками ТГМ (в основному, хлороформ) та перманганатної окиснюваності- м. Дніпро, м. Кам’янське, м. Нікополь м. Павлоград, Криворізький, Дніпровський, Новомосковський, Нікопольський, та Синельниківський райони);
- показником дибромхлорметану (м. Кривий Ріг );
- показниками сухого залишку і хлоридів у питній воді з підземних джерел ( Васильківка, Першотравенськ, Царичанка). Але значення цих показників є сталими протягом багатьох років, без аномальних змін.
Інформація щодо результатів моніторингових досліджень питної води для забезпечення населення області надається до ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», органів влади і місцевого самоврядування, Держпродспоживслужби, керівникам підприємств водопостачання, а також висвітлюється на сайті та сторінці фейсбук Установи.
Окрім досліджень питної води згідно з планом моніторингових досліджень, незважаючи на те, що пляжі і місця масового відпочинку на території області офіційно не відкриті, на виконання рішення Дніпропетровської регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 25.06.2024 року № 37 ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» здійснює лабораторні дослідження якості води водоймищ.
За період з 23.08.2024 по 29.08.2024 лабораторіями нашої Установи на території області з водних об’єктів в межах пляжів проведено 44 дослідження води водоймищ на мікробіологічні показники, з них 4 (9,1%) нестандартних: в р.Дніпро в межах м. Дніпро за індексом ЛКП – 6200 – 9500 КУО /куб.дм ( пляжі Монастирського острова та КП «Парк культури та відпочинку Сагайдак», КП «Парк культури та відпочинку Придніпровський»; в Кам’янському водосховищі на р.Дніпро в межах м.Верхньодніпровськ за індексом ЛКП -13000 КУО/куб.дм.
На фізико-хімічні показники проведено 63 дослідження води водоймищ, з яких 16 (25,3%) не відповідали нормативам за показниками ХСК, БСК у воді річки Дніпро в межах пляжу Монастирського острова та КП «Парк культури та відпочинку Сагайдак», за ХСК, сухим залишком, хлоридами та сульфатами у воді річки Вовча в межах м. Павлоград; за ХСК і БСК в Кам’янському водосховищі на р.Дніпро в межах м.Верхньодніпровськ; за ХСК і БСК в р. Дніпро м. Кам’янське в межах пляжу в районі Правобережної зони відпочинку, вул. Набережна.
Інформація щодо результатів моніторингових досліджень води водоймищ у місцях масового відпочинку населення в межах пляжів області надається до ЦГЗ МОЗ України, органів влади і місцевого самоврядування, Держпродспоживслужбу, а також висвітлюється на сайті та сторінці фейсбук Установи.
Бригади радіаційного спостереження ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» працюють в посиленому режимі. Гама-фон в контрольних точках вимірювань відповідає природному радіаційному фону області (не перевищує 20 мкР/год).
На Дніпропетровщині триває кампанія з додаткової імунізації населення проти кашлюка, дифтерії та правця. Станом на 30.08.2024 року закладами охорони здоров’я проведено 16239 щеплення (12,6 % від запланованих). Всього з початку кампанії проведено 26757 щеплень (20,7 %) від плану. Темп виконання щеплень у другій половині серпня знизився майже у 2 рази.
Фахівцями ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота як серед медичних працівників, так і серед населення щодо необхідності проведення вакцинації, а також щодо ускладнень, які виникають після перенесених інфекційних хвороб.
Для проведення щеплень дитячому населенню заклади охорони здоров’я забезпечені у достатній кількості вакцинами.