Усі новини

Щодо епідемічної ситуації та профілактики гострих кишкових інфекцій, вірусного гепатиту А на території Дніпропетровської області

21 травня 2025 року в медіацентрі Дніпропетровської обласної військової адміністрації відбувся брифінг з питань епідемічної ситуації та профілактики гострих кишкових інфекцій, вірусного гепатиту А. В заході прийняла участь лікарка епідеміологиня ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Олена КУЗЬМЕНКО.

В загальній структурі інфекційної захворюваності гострі кишкові інфекції (ГКІ) займають провідне місце (після грипу та ГРВІ). Ця група інфекцій включає десятки нозологічних форм і характеризується різноманітністю клінічних проявів.
Зазвичай ГКІ спричиняють бактерії або віруси, які потрапляють в організм людини із зараженою їжею, водою або через брудні руки, іграшки та інші предмети довкілля, з якими контактує людина.
Найпоширеніші клінічні симптоми ГКІ – слабкість, підвищення температури тіла, біль у животі, нудота, блювота і діарея.
Інкубаційний період (від моменту зараження до перших клінічних проявів) може складати від декількох годин до 7 днів (а при вірусному гепатиті А – до 50 днів).
Джерелом збудника інфекції є хворі люди або безсимптомні носії збудників кишкових інфекцій, а при деяких кишкових інфекціях (сальмонельоз) – тварини (кури, качки, свині, рогата худоба та інші).
Сприйнятливість людей до кишкових захворювань досить висока. Для кишкових інфекцій бактеріальної етіології (дизентерія, сальмонельоз ін.) характерний літньо-осінній період зростання захворюваності, для вірусних (ротавірусні інфекції та ін.) — осінньо-зимовий період.
Випадки ГКІ реєструються в усіх регіонах України, зокрема в Дніпропетровській області. Окрім поодиноких (спорадичних) випадків захворювання людей, реєструються сімейні вогнища та спалахи.
Основні причини епідемічних ускладнень та спалахів ГКІ – недотримання санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режимів, порушення технології приготування страв, правил особистої гігієни тощо.
Також звертаємо увагу на таке захворювання з фекальною-оральним механізмом передачі, як вірусний гепатит А (ВГА).
Для Дніпропетровської області, як і в цілому для України, характерні циклічні підйоми захворюваності на вірусний гепатит А (з періодичністю в середньому 5-6 років). Останні підйоми захворюваності на ВГА в області були зареєстровані в 2014 р. – 977 випадків (показник захворюваності на 100 тисяч населення – 29,8) та в 2019р – 266 випадків (показник на 100 тисяч населення – 8,24).
За 4 місяці 2025 року в Дніпропетровській області зареєстровано 8 поодиноких випадків захворювання на вірусний гепати А (показник на 100 тисяч населення -0,72). Усі захворілі – дорослі.
Враховуючі ускладнення епідемічної ситуації з ВГА на території м.Київ, дане питання знаходиться на особливому контролі і в нашому регіоні, яке потребує підвищеної настороженості з боку медичних працівників та широкого інформування населення про заходи профілактики.

Попередити ГКІ, вірусний гепатит А можна дотримуючись простих правил, а саме:
– правил особистої гігієни, зокрема гігієни рук (ретельне миття рук з милом під теплою водою (щонайменше 20 секунд), особливо миття рук перед приготуванням їжі, після відвідування вбиральні, після вулиці тощо;
– рекомендовано вживати безпечну воду (кип’ячену або бутильовану);
– рекомендовано вживання харчових страв після ретельної термічної обробки та ретельного миття овочів та фруктів перед вживанням.

Дотримання цих простих правил збереже Ваше здоров’я.
Також для профілактики ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вакцина вводиться двократно з інтервалом 6-12 місяців (або в залежності від інструкції). Введення вакцини стимулює вироблення антитіл у високому титрі, що надійно захищає від інфікування гепатитом А як дітей, так і дорослих.

Виконавець:
Олена КУЗЬМЕНКО – лікар епідеміолог ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ».

Поділитися:
Знайти