Інтерв’ю “11 каналу” стосовно епідемічного сезону захворюваності на грип та ГРВІ по Дніпропетровській області, в т.ч. по ситуації з поширенням метапневмовірусу
8 січня 2025Про тривалість та особливості епідемічного сезону захворюваності на грип та ГРВІ у Дніпропетровській області “11 каналу” надала інтерв’ю завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Олена Кузьменко.
У своєму виступі вона зазначила, що у Дніпропетровській області, як і в цілому в Україні триває епідемічний сезон захворюваності на грип та ГРВІ. Згідно даних епідеміологічного моніторингу, який здійснюється ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» протягом останнього 1-го тижня (з 27.12.2024р. по 02.01.2025р.), захворюваність мешканців області на грип та ГРВІ знаходиться на сезонному рівні. За тиждень зареєстровано 4,7 тис. випадків ГРВІ (інтенсивний показник на 100 тисяч населення 152,2). Епідемічний поріг – не перевищено. За результатами вірусологічного моніторингу на останньому тижні в області встановлено поодиноку циркуляцію вірусів грипу типу А, В та респіраторних вірусів: парагрипу – 2, аденовірусу – 8 , риновірусу – 3 та метапневмовірусу – 1).
Окремим питанням було висвітлено ситуацію з поширенням метапневмовірусу у регіоні. Спікер розповіла про те, що метапневмовірус людини (Human metapneumovirus – HMPV) може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку, особливо серед маленьких дітей, людей похилого віку та людей з ослабленою імунною системою. Метапневмовірус – є РНК-вмісним вірусом, належить до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV).
Зараження відбувається крапельним шляхом. Інкубаційний період – від 3 до 6 днів. Симптоми HMPV схожі на прояви інших респіраторних інфекцій, таких як COVID-19 та грип, а саме:
- Кашель
- Нежить
- Лихоманка
- Задишка
- Головний біль
Захворювання частіше протікає в легкій формі (нежить, кашель), але може бути і тяжка форма (у т.ч. дихальна недостатність). Тривалість захворювання в середньому 7-10 днів, але залежить від тяжкості перебігу.
Для профілактики необхідно дотримуватися базових правил:
- регулярно мити руки з милом;
- уникати контактів із хворими;
- прикривати рот під час кашлю серветкою чи згином ліктя;
- провітрювати приміщення;
- дотримуватися соціальної дистанції у громадських місцях.
- при появі перших ознак захворювання – звернутися до сімейного лікаря.
Ці заходи допоможуть знизити ризик зараження та поширення вірусу. Бережіть себе і будьте здорові!
Телесюжет можна переглянути ось тут: