Інфекційний мононуклеоз або хвороба поцілунків
7 березня 2025
Інфекційний мононуклеоз – Це гостре інфекційне захворювання, збудником якого найчастіше є вірус Епштейна-Барра, який належить до групи герпесвірусів. Інфекційний мононуклеоз перебігає з класичною тріадою: високою температурою, ураженням горла (ангіна), збільшенням лімфатичних вузлів. Вірус практично не поширюється повітряно-крапельним шляхом, а передається через слину: іграшки, спільний посуд. Інфікування також можливе через переливання крові, пересадку кісткового мозку чи органів.
Чому саме інфекційний мононуклеоз часто ще називають хворобою поцілунків – все просто, найчастіше хворіють підлітки та молоді люди до 30 років, через тісний контакт (поцілунки, сексуальний контакт).
Джерело інфекції — хвора або інфікована людина. Після первинного інфікування вірус періодично виділяється зі слиною протягом усього життя.
95% дорослого населення інфіковані вірусом Епштейн-Барра, вірус зберігається в організмі протягом життя.
Проникаючи в організм, вірус починає розмножуватися в ротоглотці і змушує клітини імунної системи видозмінюватися (атипові монуклеари). Ці зміни активізують лімфатичну систему, що проявляється збільшенням лімфовузлів, мигдаликів, печінки та селезінки.⠀
Після зараження вірус живе все життя в лімфатичній системі та слині, а дитина стає його довічним носієм. Вірус реактивується час від часу тому людина без симптомів, яка колись перехворіла може спокійно передавати вірус здоровій.
Інкубаційний період триває від 20 до 50 днів, тобто симптоми можна виявити лише через місяць після контакту з вірусоносієм. Сприйнятливість населення до захворювання висока. Будь-які імунодефіцитні стани сприяють генералізації інфекції.
Багатьом батькам навіть не відомо, що їх малюк перехворів, тому що захворювання часто проходить у легких формах.
Симптоми мононуклеозу схожі на ангіну та застуду, тому не завжди можна своєчасно діагностувати.
У більшості випадків прогноз під час інфекційного мононуклеозу сприятливий. Водночас захворювання може зумовити небезпечні для життя ускладнення, зокрема: обструкції верхніх дихальних шляхів; розриви селезінки; тяжкі тромбоцитопенії та гемолітичні анемії.
ПАМ’ТАЙТЕ, що при появі ознак захворювання слід терміново звертатись до лікаря та не вдаватися до самолікування.
Джерело: https://www.facebook.com/photo/?fbid=606276465547341&set=a.127289163446076