Епідемічна ситуація щодо захворюваності на лихоманку Західного Нілу в Україні
3 вересня 2024За інформацією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ» протягом 2024 року в Україні зареєстровано 50 випадків захворювання на лихоманку Західного Нілу, в т.ч. 41 випадок зареєстровано у серпні 2024 року. Випадки зареєстровані у Київській, Полтавській, Черкаській областях та місті Києві.
Джерелом місцевих заражень ймовірно є дикі перелітні птахи, що мешкають на воді чи навколо неї. Також вірус, що викликає гарячку Західного Нілу, передається через укуси комарів та кліщів.
До природних осередків гарячки Західного Нілу в Україні належать території Одеської, Миколаївської, Херсонської областей, а також східні та західні області.
Останнім часом виявлено біля 30 нових, не менш небезпечних вірусних інфекційних хвороб – геморагічні гарячки Ласса, Ебола, Марбург, гарячка Західного Нілу, тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS), гарячка Денге, Чикунгунья, Сіндбіс, Узуту та інші.
Враховуючи географічне розташування України – у центрі Європи, де перехрещуються міграційні шляхи з країн Азії, Африки до Європи, а також міграції перелітних птахів, джерел і резервуарів багатьох особливо небезпечних вірусних інфекційних хвороб – постійно існує ризик занесення їх в країну.
Сприйнятливість людини до гарячки Західного Нілу(ГЗН) є високою, однак переважають безсимптомне інфікування вірусом і легкі гарячкові форми захворювання, проте у 20% осіб, що хворіють на ГЗН, розвивається грипоподібне захворювання, що характеризується різким підвищенням температури, головним болем, болем у горлі, м’язах, суглобах і спині, слабкістю, нудотою і діареєю. Можуть бути також висипання на тілі, збільшення печінки та селезінки, ураження нервової системи ‒ менінгіт, енцефаліт, ознаки ураження головного мозку (розлади свідомості, парези, паралічі).
Вакцини для людей проти цієї хвороби поки що не винайдені. Задля профілактики рекомендовано протягом літа та осені користуватись репелентами, у випадку роботи на відкритій місцевості, що знаходиться біля водойм, використовувати захисний одяг.
Виконавець: завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Галина ШАМИЧКОВА.