Безоплатні слухові апарати та кохлеарна імплантація: які послуги доступні для людей із порушеннями слуху
3 березня 2025
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я до 2050 року майже 2,5 млрд людей матимуть певний ступінь втрати слуху, і щонайменше 700 млн людей — або ж кожний 10-й мешканець Землі — потребуватимуть реабілітації слуху.
“Внаслідок повномасштабної війни чисельність людей з порушеннями слуху в Україні зростає. Для нас важливо забезпечити можливість безоплатного слухопротезування, адже від цього напряму залежить якість життя людей. У 2024 році МОЗ вперше централізовано закупило 24 тисячі слухових апаратів загальною вартістю 105 мільйонів гривень.”
Першу партію – 4 293 слухових апарати виробництва компанії Oticon – вже розподілили між медзакладами відповідно до актуальних потреб. Тепер отримати слухові апарати можливо і в регіонах, які раніше не виділяли кошти з місцевого бюджету на їхню закупівлю. МОЗ затвердило перелік закладів охорони здоров’я, які надають послуги з безоплатного забезпечення слуховими апаратами. Наразі у 43 медзакладах знаходяться 2 300 слухових апаратів. Понад 1 600 слухових апаратів вже видано, а 1 200 – налаштовано та встановлено пацієнтам. Також у цьому році очікуються нові поставки.
У тендері, який провели Медичні закупівлі України, переміг Центр слухової реабілітації «Аврора». Центр «Аврора» має 20 територіальних центрів в Україні, де для всіх пацієнтів-отримувачів слухових апаратів буде безоплатного виготовлена індивідуальна вкладка та здійснене первинне налаштування апарата.
Слухові апарати можуть отримати діти й дорослі з інвалідністю та військовослужбовці, які мають порушення слуху, але ще не мають статусу людини з інвалідністю. Детальніше про маршрут пацієнта за посиланням.
“Можливість отримати слухові апарати та кохлеарні імпланти безоплатно — це величезний крок до забезпечення рівного доступу до слухопротезування в Україні. Війна лише посилила актуальність цієї теми, адже зросла кількість людей, які стикаються з порушеннями слуху. ГО “Відчуй” системно працює над тим, щоб інформація про доступні послуги доходила до кожного, хто її потребує. Ми закликаємо всіх, хто має труднощі зі слухом, не відкладати діагностику, адже сучасні технології слухопротезування дозволяють значно покращити якість життя. Перевіряйте слух, звертайтеся за допомогою та використовуйте всі можливі ресурси для реабілітації.”