4 березня – Всесвітній день боротьби з вірусом папіломи людини (ВПЛ)
4 березня 2025
4 березня відзначається Всесвітній день боротьби з вірусом папіломи людини (ВПЛ). Головна мета — привернути увагу до поширеності проблеми та показати ефективність та безпеку вакцинації, як передового методу боротьби з наслідками ВПЛ.
Як вірус потрапляє в організм людини? Існують такі способи передачі вірусу від людини до людини:
- Контактний побутовий – інфікування відбувається при контакті руками або користуванні спільними речами. Таким способом найчастіше передаються бородавки та кондиломи.
- Статевий – зараження відбувається безпосередньо при контакті, або від близького контакту “шкіра до шкіри”. Статевий акт не є обов’язковою умовою передачі вірусу. Таким шляхом передаються найагресивніші типи ВПЛ.
- Від матері до дитини. Під час пологів дитина проходить по родових шляхах, де може інфікуватися. Хвороба проявляє себе в перші роки. Папіломи можуть утворюватись на слизових ротової порожнини та шкіри.
Причому ВПЛ не потрапляє в організм з кров’ю, слиною або іншими біологічними рідинами. Він потрапляє до людини з клітинами шкіри або слизової оболонки носія.
Де можуть утворюватись папіломи при ВПЛ?
Папіломи відносять до доброякісних новоутворень, які часто залишаються такими назавжди. Вони можуть розвиватись на шкірі таких частин тіла:
- на шиї;
- під грудьми;
- на обличчі;
- на животі;
- на зовнішніх статевих органах;
- під пахвами;
- в ротовій порожнині;
- на слизових внутрішніх органів.
Інакше кажучи, папіломи утворюються в будь-якому місці на тілі людини. Більшість типів ВПЛ не викликають серйозних проблем зі здоров’ям (всього відомо близько 200 видів), проте 14 типів ВПЛ є онкогенними та можуть призвести до ВПЛ-асоційованого раку та інших захворювань. За даними досліджень, при несприятливому прогнозі, рак шийки матки може розвинутись за 20 років від первинного інфікування.
Особливості протікання вірусу папіломи людини і жінок та чоловіків:
Жіночий організм більш вразливий щодо злоякісного протікання хвороби, в порівнянні з чоловіками. Це обумовлено особливостями жіночої статевої системи та більшою зоною контакту шкіри та слизової оболонки під час статевого акту.
Також вірус папіломи людини “прокидається” у вагітних жінок. Це зумовлено перебудовою гормональної системи для виношування дитини. В цей час папіломи, які утворились до вагітності, можуть збільшуватись в розмірах та змінювати зовнішній вигляд.
ВПЛ ніяк не впливає на розвиток плоду. Проте дитина може інфікуватися від матері під час проходження родовими шляхами.
Чоловіки найчастіше є носіями вірусу, але не здогадуються про це. Проте в окремих випадках ВПЛ у чоловіків може призводити до:
- раку статевого члена;
- розвитку кондилом на статевих органах;
- ураження уретри;
- раку слизової прямої кишки.
Як діагностується ВПЛ:
- ПАП-тест методом рідинної цитології
- Кольпоскопія
- Аналіз на ВПЛ високого онкогенного ризику
Не завжди потрібно все зразу, лікар на прийомі сам обере правильну тактику обстеження. Згідно міжнародних протоколів CDC, NCI, Mayo тощо, обстеження необхідно проходити кожні 3 роки, якщо у вас негативні результати. У випадку інфікування – зазвичай щороку, проте це визначається індивідуально.
Позбутися віруса з організму людини неможливо, адже на сьогоднішньому етапі розвитку науки специфічного противірусного лікування ще не існує. Зі збільшенням віку ризики нового інфікування зменшуються, що може бути пов’язано з появою постійного статевого партнера. Після 30 років виявлений ВПЛ найчастіше пов’язаний із реактивацією раніше набутої інфекції. Прояви ВПЛ можуть бути різними, включно з утворенням папілом (бородавок), однак вірус може й не мати клінічних проявів тривалий час.
Захворюваність на види раку, пов’язані з ВПЛ, зростає. Людина, яка інфікована ВПЛ, може не хворіти на рак протягом багатьох років після зараження, і може не знати, що заражена ВПЛ. Але, не дивлячись на просування медицини у сфері лікування онкологічних захворювань, варто пам’ятати, що попередити захворювання завжди краще, ніж лікувати.
Профілактика інфікування ВПЛ включає в себе:
- Сексуальну освіту — програми громадського здоров’я, спрямовані на формування здорової сексуальної поведінки.
- Профілактичні огляди — візьміть за правило відвідувати гінеколога раз на рік, навіть якщо ви не відчуваєте необхідності в цьому. Лікар зможе виявити відхилення навіть на початковій стадії, що значно спростить лікування.
- Уникайте вагінального дисбіозу (порушень мікрофлори). Нормальний стан мікрофлори – це потужний захисний щит проти хвороб.
- Щеплення. Коли та кому робити щеплення: – дітям рекомендовано проводити щеплення 2-ма дозами у віці 9-14 до початку статевого життя. Щеплення роблять і хлопцям також, адже вони можуть бути носіями вірусу; – людям, які живуть із ВІЛ, для захисту від папіломавірусної інфекції, незалежно від виробника вакцини та віку вакцинації, потрібно ввести 3 дози вакцини; – вакцинація проти ВПЛ рекомендована не всім дорослим старше 26 років, оскільки у цьому віковому діапазоні вона може бути не такою ефективною. Однак, після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 років також можуть зробити щеплення. Зверніться до сімейного лікаря щодо отримання щеплення від ВПЛ. Щепитися можна власним коштом. В Україні вакцинація проти ВПЛ не входить в Національний календар щеплень, але входить до рекомендованих вакцин. Ви можете придбати її самостійно (поговоріть про це зі своїм сімейним лікарем чи гінекологом). В Україні зареєстровано дві вакцини проти ВПЛ: 2-валентна проти типів 16 та 18 «Cervarix» (виробництва «GlaxoSmithKline») та 4-валентна проти типів 6, 11, 16, 18 «Gardasil» (виробництва «MSD»).
- Презервативи знижують ймовірність зараження ВПЛ, але не гарантують повного захисту від інфекції. Найбільш надійний спосіб захисту від ВПЛ – вакцинація.