14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом
14 листопада 2024
Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом був проведений IDF (Міжнародною діабетичною федерацією) і Всесвітньою організацією охорони здоров’я 14 листопада 1991 року для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі. Завдячуючи діяльності IDF Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом охоплює мільйони людей по всьому світу і об’єднує діабетичні громади 145 країн з благородною метою підвищення обізнаності про цукровий діабет та його ускладнення.
Ця проблема має багатовікову історію і своїм корінням сягає часів Авіценни (980 – 1037рр.). У доінсуліновую еру туберкульоз сприяв цукровому діабету (далі – ЦД) в 40 – 50% випадках і хворі вмирали через 1-2 роки. Після введення в практику інсуліну (1922 р.), а потім і протитуберкульозних препаратів (1944 – 1945 рр.) поєднання цих захворювань зменшилося та збільшилася тривалість життя хворих. В той же час розвиток туберкульозу легень на тлі ЦД спостерігається в 4 – 9 разів частіше, ніж у решти населення.
Цукровий діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну чи організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.
Понад 1 000 000 людей передчасно помирає в Європі саме через цукровий діабет 2 типу. В Україні ця хвороба займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкології.
Цукровий діабет є основною причиною ниркової недостатності, значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації та є причиною 1% випадків сліпоти. У людей, що страждають на цукровий діабет, в 2-3 рази вищий ризик розвитку інфаркту та інсульту.
Найбільш поширеним, переважно серед дорослого населення, є цукровий діабет ІІ типу. Він виникає, коли організм стає стійким до інсуліну, розвивається інсулінорезистентність. За останні десятиліття поширеність цього типу цукрового діабету значно зросла у багатьох країнах світу.
Перед тим, як у людини розвивається цукровий діабет ІІ типу, вона часто має «переддіабет». При цьому рівень глюкози в крові підвищується, але не настільки, аби діагностувати хворобу. Інколи лікарі називають такий стан порушенням толерантності до глюкози. Переддіабет зазвичай має безсимптомний перебіг. Для діагностики лікарю потрібно зробити декілька тестів, а також перевірити рівень глюкози в крові. Переддіабет підвищує ризик розвитку цукрового діабету 2 типу та серцево-судинних захворювань. Серед факторів ризику переддіабету виділяють: надмірну масу тіла чи ожиріння, генетичну схильність, низьку фізичну активність, гестаційний діабет у минулому тощо.
У зоні ризику люди:
- з надлишковою вагою;
- 45 років і старше;
- мають сімейний анамнез діабету чи серцевих захворювань;
- страждають на високий кров’яний тиск;
- ведуть малорухливий спосіб життя.
Вчасне діагностування та профілактика зменшують ризик розвитку діабету! Контроль рівня цукру в крові – аналіз на глюкозу крові рекомендовано проводити щонайменше раз на рік, групам ризику щонайменше раз на півроку. Аналіз проводиться безкоштовно у сімейного лікаря, з яким підписана декларація.
Поради з профілактики діабету:
- Збільшіть фізичну активність
Регулярні фізичні навантаження допоможуть вам позбавитися зайвої ваги, знизити рівень цукру в крові, підвищити чутливість до інсуліну.
Це можуть бути вправи на свіжому повітрі, фітнес-програма тощо.
- Дотримуйтеся здорового харчування
Дієти, що ґрунтуються на відмові від конкретних продуктів, допомагають схуднути, проте вони можуть позбавити вас від необхідних нутрієнтів. При виборі типу харчування для профілактики або при діабеті потрібно проконсультуватися зі спеціалістом та враховувати ваші індивідуальні особливості, щоби не зашкодити організму.
- Споживайте більше клітковини та цільнозернових продуктів
Клітковина допомагає: зменшити ризик діабету, покращити контроль рівня цукру в крові, знизити ризик серцевих захворювань. У цьому також допомагають цільнозернові. Їжте більше овочів, фруктів, горіхів, крупи.
- Стежте за вагою
Якщо у вас ожиріння чи надмірна вага, ризик захворіти на діабет зростає. Доведено, що втрата надмірної ваги сприяє поліпшенню здоров’я. Завдяки заняттям спортом та втраті зайвої ваги, ризик діабету зменшується на понад 50%.
- Утримуйтеся від куріння та зловживання алкоголем
Куріння може призвести до підвищення цукру та резистентності до інсуліну. Чим більше ви курите, тим більший ризик діабету. Надмірна кількість алкоголю також впливає на ризик розвитку хвороби.
- Вчасно звертайтеся до лікаря
У разі погіршення стану або довготривалих симптомах, звертайтеся до сімейного лікаря.
Пам’ятайте, ви можете керувати своїм станом здоров’я! Здоровий спосіб життя, фізичні вправи, правильне харчування дозволить вам жити повноцінно.
Джерело: за матеріалами МОЗУ та ЦГЗ