Усі новини

10 вересня – Всесвітній день запобігання самогубствам

За оцінками ВООЗ щороку у світі понад 720 тис. людей вчиняють суїцид. На кожен випадок скоєного самогубства припадає близько 20 спроб. Кожне самогубство – це трагедія, яка впливає на сім’ї, громади та цілі країни.

10-го вересня світ відзначає День запобігання самогубствам. Його запровадили для підвищення обізнаності населення про ризики ігнорування піклування про ментальне здоров’я, розпізнавання суїцидальних настроїв та зменшення стигматизації, повʼязаної із суїцидальністю.

У Всесвітній організації охорони здоров’я наголошують: самогубству можна запобігти.

Ключові заходи щодо запобігання самогубствам включають: 

  • Обмеження доступу до засобів самогубства. Залежно від країни це може означати заборону на використання особливо небезпечних пестицидів, обмеження щодо володіння вогнепальною зброєю, встановлення бар’єрів доступу до мостів/високих споруд/колій потягів.
  • Взаємодію із засобами масової інформації з метою відповідального повідомлення інформації про самогубства. Повідомлення про самогубство у ЗМІ можуть призвести до зростання кількості самогубств, особливо якщо репортаж присвячений знаменитості, приклад якої дехто захоче наслідувати, або якщо в ньому описаний метод самогубства. Рекомендовано відстежувати повідомлення про самогубства та наводити приклади відомих людей, які діляться своїм досвідом успішного подолання проблем із психічним здоров’ям чи суїцидальних думок.
  • Сприяння розвитку соціально-емоційних життєвих навичок у підлітків. Підлітковий вік – критичний період для набуття соціально-емоційних навичок, але водночас він є періодом ризику виникнення психічних розладів. Батькам та вчителям дуже важливо розмовляти з підлітками, встановлювати довірливі стосунки з ними – так вони звертатимуться до вас щодо потрібної їм підтримки. Варто фокусуватися не на самогубствах, а на покращенні загального психічного здоров’я серед підлітків, розвитку навичок протидії стресу та вирішення життєвих проблем.
  • Раннє виявлення суїцидальних ознак поведінки, оцінка стану, ведення та наступне спостереження за будь-ким, хто має суїцидальні схильності. Ця рекомендація призначена для того, щоб люди, які наражаються на ризик самогубства, отримували підтримку та допомогу. Вона стосується медичних працівників та інших людей, включаючи членів сім’ї, які можуть контактувати з людиною, яка має намір вчинити самогубство.

Соціальна стигма та недостатня поінформованість залишаються основними перешкодами на шляху звернення по допомогу у разі самогубства, що ще раз свідчить про необхідність підвищення грамотності у сфері психічного здоров’я та проведення кампаній боротьби зі стигмою.

Джерело: за матеріалами ВООЗ та ЦГЗ МОЗУ

Поділитися:
Знайти