Усі новини

10 Березня – День поширення інформації серед жінок і дівчаток щодо ВІЛ / СНІД

10 Березня – Дні поширення інформації серед  жінок і дівчаток щодо ВІЛ / СНІД.

Важлива інформація, яку мають знати всі жінки та дівчата:

✔ ВІЛ-інфекція є загрозою для здоров’я  жінок будь-якої раси, етнічної та релігійної приналежності, віку або сексуальної орієнтації. Захистіть себе, використовуючи презерватив правильно кожен раз, коли у вас є вагінальний, оральний або анальний секс та уникайте контактів  з біологічними рідинами та кров’ю вашого партнера.

✔ Жінки мають більше шансів заразитися ВІЛ під час вагінального сексу, ніж чоловіки, тому що піхва має велику площу, яка може піддаватися впливу ВІЛ-інфікованої сперми;  Сперма може залишатися в піхві протягом декількох днів після статевого акту, що означає більш тривалий вплив для жінки; а наявність захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), робить інфікування ВІЛ ще більш імовірним.

✔ Жінки, які мають статеві контакти тільки з жінками вважають, що вони перебувають у більшій безпеці щодо можливого інфікування ВІЛ.  І дійсно, інфікування при такому статевому контакті є вкрай рідкими. Інфікування можливе, якщо відбудеться контакт слизових оболонок роту та вагінальних виділень або менструальної крові ВІЛ-інфікованої жінки або через спільне вживання шприців та голок. Бажано, щоб лесбійки або бі-сексуальні жінки знали про власний ВІЛ-статус та статус своїх партнерів та користувалися презервативами при кожному статевому контакті з чоловіками або при використанні секс-іграшок.

✔  Єдиний спосіб дізнатися напевно, чи є у вас ВІЛ, це своєчасно пройти тестування. Не уникайте розмов із партнером щодо його сексуального минулого та пройдіть тестування разом.

✔ Тестування на ВІЛ в Україні безоплатне і конфіденційне. На сайті Центру громадського здоров’я працює й постійно оновлюється інтерактивна мапа стаціонарних пунктів, що надають ВІЛ-послуги в Україні.   Знайти найближчий заклад охорони здоров’я та кабінет для тестування на місцях допоможуть також вказівники «Тут тестують на ВІЛ».

Також зробити тест на ВІЛ можна:

  • самостійно, придбавши тест в аптеці або отримати безплатно в неурядовій організації;
  • в неурядових організаціях;
  • у закладах охорони здоров’я, в тому числі у сімейного лікаря

На сьогодні тестування на ВІЛ в Україні проводять:

  • 1 установ Національної академії медичних наук України (НАМН)
  • 37 ЗОЗ Міністерства оборони України
  • 1949 стаціонарних пунктів тестування у закладах охорони здоров’я України.

✔  Основні заходи дотримання безпечної сексуальної поведінки є достатньо простими:

  • обов’язкове використання чоловічого або жіночого презервативу при будь-якому сексуальному контакті;
  • дотримання моногамних стосунків для обох партнерів;
  • відмова від зловживання алкоголем або наркотичними речовинами, що може бути пов’язано з ризикованою сексуальною поведінкою;
  • регулярне тестування на ЗПСШ та ВІЛ.

✔  Якщо Ви є ВІЛ-негативною та мали або маєте партнера з ВІЛ-позитивним статусом, то тестування на ВІЛ бажано здійснювати щонайменше 1 раз на півроку. У випадку, якщо Ви мали незахищений сексуальний контакт з ВІЛ-позитивним партнером, то бажано звернутися до лікаря-інфекціоніста Центру СНІДу за консультацією.  Лікар може вирішити, що Ви маєте отримати після контакту профілактику (ПКП). ПКП може знизити Ваші шанси щодо інфікування ВІЛ.

✔  Жінки, які знають про свій ВІЛ-позитивний статус нерідко зволікають з отриманням необхідної медичної допомоги через депресію, загрозу насильницьких дій з боку партнера або членів родини. Якщо Ви опинилися у скрутній ситуації, стали жертвою насильницьких дій або перебуваєте під загрозою насильства, Ви можете звернутися за допомогою на телефон  Гарячої лінії з питань ВІЛ 0-800-500-451 або на Гарячу лінію з питань насильства 044 456 78 50

✔  Якщо Ви вагітні і у Вас виявили ВІЛ-інфекцію, обов’язково приймайте необхідну антиретровірусну терапію (АРТ), яку має призначити лікар-інфекціоніст  Центру СНІДу. Це знижує ризик передачі ВІЛ дитині на 99%.

✔  Ніколи не використовуйте вживані шприци або голки. Спільне використання шприців або голок з ВІЛ-інфікованим партнером ставить Вас  найбільший ризик інфікування ВІЛ.

ВІЛ-інфікована жінка потребує розуміння та поважного ставлення. Вона, як будь хто інший, має бути в колі родинного тепла та дружньої підтримки. Допомагайте боротися з дискримінацією та утиском,  розповсюджуючи інформацію, що інфікуватися ВІЛ через обійми, укуси комах, рукостискання, дружні поцілунки, сумісне користування посудом або туалетом – неможливо.

Джерело: за матеріалами МОЗУ та ЦГЗ

Поділитися:
Знайти